Většinou se shrnutí událostí z minulého týdne věnují povolanější komentátoři, než jsem já, ale ten předchozí týden byl natolik specifický, že mi to přeci jen nedá. Díky naprosté nečinnosti magistrátní koalice si Praha zažívá opravdu krušné chvíle a sebereflexe jistých lidí tomu dává ten správný punc absurdity. Posuďte sami.

 

V poslední době se v Praze najednou začíná uzavírat kde co, od lávek přes Vltavu až po východy z metra. Synonymem této lapálie se stal Libeňský most. Pražští radní si neřešení jeho špatného stavu přehazují jak horký brambor. Naposledy starosta Prahy 7, pan Čižinský (KDU-ČSL), hodil plnou odpovědnost na radního pro dopravu, pana Dolínka (ČSSD). Jasně, ne že by byl pan Dolínek úplně bez viny, ale zrovna od pana starosty Čižinského je to hodně velké chucpe. Byl to on a jeho suita aktivistů, kteří zarazili již rozjetý projekt na opravu Libeňského mostu.

Aby toho nebylo málo, tak se nyní dozvídáme, že jezdit po Libeňském mostě by bylo možné již za 2 roky, ale pokud bude prohlášen za kulturní památku, bude uzavřen až na 8 let. A hádejte, co dělají aktivisté ze Strany zelených a pan Čižinský? Ano, tlačí na to, aby byl Libeňský most prohlášen za kulturní památku. Tu správnou třešničku na dortu tomu dali členové Pirátské strany, potencionální koaliční partner pana Čižinského pro nadcházející komunální volby, když začali vozit přes uzavřený most lidi v rikšách. Aktivistická systémová řešení pro Prahu mě vážně baví.

Aktivisté měli ovšem pré i v jiných oblastech. Prodloužená ruka aktivistického sdružení Frank Bold, Rekonstrukce státu, nám prostřednictvím líbivého videa sděluje, že za rozpadající se Prahu může TSK. V tom mají do velké míry pravdu. Nečinnost TSK ovšem nedávají do souvislosti s (ne)řízením této městské organizace ze strany Magistrátní koalice, ale přičítají ji uzavřeným smlouvám se společnostmi napojenými na politiky, převážně z řad ČSSD a ODS. To je jistě převratná myšlenka sama o sobě.

Obvinit opoziční stranu, která je 5 let mimo rozhodovací pravomoci a nemá v TSK žádného svého zástupce z podílu na nečinnosti této městské firmy, to už chce opravdu fištrón. Ale tím to nekončí. Za onoho zlotřilého zástupce ODS si aktivisté vybrali nějakého pana Michala Zaorálka, člověka, který od roku 2014 není členem ODS a do té doby byl pouze řadovým členem. Ale když jde o odvedení pozornosti a oprávněné kritiky od paní Krnáčové a hnutí ANO, nelámou si aktivisté z Rekonstrukce státu a Nadačního fondu proti korupci s realitou příliš hlavu.

Ráda bych teď řekla, že zabrousíme trochu do veselejších vod, ale ten minulý týden byl opravdu plodný. Pražský magistrát loni na podzim spustil službu internetového bazaru. Úmysl jistě chvályhodný. Ovšem nyní se zjistilo, že portál napadli hackeři a ukradli přihlašovací údaje více než 35 tisícům Pražanů. Magistrát odpovědnost odmítá a přehazuje jí na externí firmu, které za zřízení portálu zaplatila 250 tisíc korun. Že by se radní Plamínková, primátorka Krnáčová či alespoň někdo zajímal při zadávání zakázky o parametry zabezpečení, to bych po tom postaveném týmu profíků a odborníků chtěla asi moc, co?! Hlavně, že minulý týden dostala primátorka Krnáčová od pražského ČVUT medaili za „dobré prosazování chytrých technologií“ (sic!). Co k tomu dodat?

A protože dobrých zpráv není nikdy dost, dostali Pražané minulý týden další dárek, tentokrát od soudců Nejvyššího soudu. Ten pozastavil nutnost vyklidit anarchisty neoprávněně zabraný objekt žižkovské Kliniky. Vyklizení levicovým aktivistům nařídil loni v lednu soud a potvrdil ho i odvolací městský soud. Toto rozhodnutí ovšem nyní přerušil soud Nejvyšší, a to s odkladem do jeho vlastního rozhodnutí sporu mezi anarchisty a SŽDC, tedy vlastníkem objektu. Úcta k vlastnickým právům dostala pořádný políček. Nezbývá doufat, že si příště anarchisté nevyberou za svoje bydliště zrovna váš byt. U soudu byste se totiž zastání dočkali jen stěží.

Ráda bych řekla, že to byl týden výjimečně nepříznivý na špatné zprávy a kotrmelce a že bude líp. Ale vzhledem k tomu, že se na Magistrátě bude tento týden projednávat nový regulační řád pro dny, kdy se bude metropole potýkat s vysokou hladinou smogu, jsem si celkem jistá, že by osudové heslo bude líp bylo příliš optimistické. Už za chvíli se totiž budou Pražané s hrůzou dívat na své SPZ, a děsit se, jestli jejich SPZ obsahuje lichou nebo sudou zaklínací formuli, která jim řekne, jestli vůbec mohou vyjet, či nikoliv. Opatření skutečně hodno moderní metropole 21. století.

Prostě když se spojí aktivisti s profíky, tak to všechno postaví.

Tak pánbůh s námi a zlé pryč.

 

Text také vyšel na Echo24: https://echo24.cz/a/SNFr7/co-tyden-dal-aneb-praha-v-oblezeni-aktivistu