Máme štěstí. Opravdu velké štěstí. Šest let jsou socialisti u moci a jediné, co drží naši ekonomiku, jste vy, občané. Každý pracující člověk, každá firma se zasloužila o to, že máme tak skvělý hospodářský růst. Svým úsilím jsme prostřednictvím daní vložili do státní kasy o stovky miliard navíc. Navzdory rozhazovačné politice hnutí ANO, sociální demokracie a komunistů se naší zemi daří. 

Jenže jejich rétorika i konání, nebo spíš nekonání, se podepsalo nejen na bilanci hospodaření státu, ale i na tom, jak a o čem je vedena veřejná diskuze. Taky se vám zdá, že už v politice ani v mediálním mainstreamu skoro nikdo neřeší opravdu důležitá témata? Vlastně i všechna ta nová spásná hnutí jedou na vlně banalit, snů a témat s trvanlivostí jednoho týdne. 

Zkuste si ráno otevřít zprávy a přečíst, o čem mluví politické vedení, celostátní i pražské. Jsou to buď úplné malichernosti nebo pár marketingových proklamací, které zpravidla skončí po pár týdnech někde v šuplíku. 

Dříve jsme vedli diskuzi o tom, kam naše země směřuje, jak má vypadat za několik let, která cesta je nejlepší a jak tomu můžeme pomoci. A jak to děláme v roce 2019? Pražský primátor Hřib, který zodpovídá za hospodaření s desítkami miliard ročně, jako první věc po novém roce řeší, jestli 1,6 milionu není za ohňostroj moc.  

Víte, že Praha nyní hospodaří s rozpočtem ve výši cca 75 miliard korun, z toho ale zhruba 58 miliard připadá na běžné výdaje a pouze 12,5 miliardy na investice? A víte, že za vlád ODS šlo na běžné výdaje cca půlka toho, co dnes a na investice cca dvakrát více než dnes? 

Takže dneska se dvakrát více projí (slušně řečeno) než tehdy. To jsou desítky miliard ročně! Zajímavé, že? Jenže to nikoho nezajímá, protože je nutné „ušetřit“ 1,6 milionu na ohňostroji nebo 1 milion na nějakém místě v dozorčí radě. To jsou témata nové doby. O tom se vášnivě diskutuje třeba i několik dní! A na celostátní úrovni to není jiné. 

Šeď a nuda reality?

No a v realitě denně tráví pražský řidič několik desítek minut v zácpě nebo hledáním parkovacího stání. Protože není dostavěný okruh a parkovací zóny jsou nefunkční. Mladí lidé nemají kde bydlet. Protože se nestaví a ceny nemovitostí rostou v řádu desítek procent ročně. A když už si to bydlení najdou a musí změnit adresu, znamená to v praxi vzít si několik dní dovolenou kvůli obíhání úřadů. Protože elektronizace státního aparátu je rychlá asi jako výstavba dálnic pod dozorem již bývalého ministra dopravy Ťoka. Tohle všechno jsou témata, která potřebujeme řešit.

Dnešní rychlá online doba bohužel nahrává tématům, která nejsou nudná, i když jsou často úplně podřadná, malicherná, někdy i nebezpečná nebo třeba jen obyčejně stupidní. 

Pojďme to změnit. Potřebujeme znovu nastolit diskuzi, kam vlastně směřujeme a co pro to musíme udělat. V ODS jsme si toho vědomi, a proto jsme spustili projekt 100-10-1. Jasně jsme definovali, jak se dostat mezi TOP 10 zemí na světě. Jsem přesvědčená o tom, že na to máme. Možná bude mít někdo jiný názor na to, jak toho dosáhnout. Ale to patří k politické kultuře – diskuze. Hlavně ji ale musíme vést. Když dál budeme marginalizovat to podstatné, dáváme prostor tomu nepodstatnému.

Tak bůh s námi a zlé pryč.