Aféry premiéra Babiše už definitivně opustily naše luhy a háje a zabydlely se na půdě Evropského parlamentu. Vláda chystá s příchodem nového roku na nebohé občany další balík byrokratických nesmyslů a i u nás na pražském magistrátu se dějí věci, ze kterých se lidem musí točit hlava.

 

Jenomže jsou Vánoce a já si už nechci kazit náladu. Vánoce jsou pro mě totiž hlavně o naději. O naději na lepší zítřky, o rodině a vzájemných poutech a o ochotě obětovat vlastní pohodlí pro druhé. Učím to i své děti. Učím je, že Ježíšek nenosí pouze dárky, ale i vzájemnost. Blízkost někoho, na kom vám záleží, ale i soucit s někým, kdo potřebuje pomoc. Neznamená to, že bychom si měli pomáhat pouze na Vánoce, to vůbec ne. Ale je to podle mě ta nejlepší doba na to se zamyslet, zda člověk dělá také něco nezištně, jen pro dobro druhých.

A jak mi tak dohořívá třetí adventní svíčka, uvědomuji si, jaké mám štěstí, že mohu Vánoce trávit se svou rodinou. Jak je pro mě důležité, že mohu s někým sdílet svou radost, lásku i naději. A jak mě tyto chvíle naplňují chutí do dalších dnů. Protože je jenom na nás, jaký svět odkážeme svým dětem.

Zda v něm bude místo pro naději, pro lásku, pro tradice, anebo se utopí ve vzájemné nevraživosti, v honbě za pomstou a pomyslným vítězstvím nad druhým.

A tak mi dovolte, milí přátelé, popřát vám touto cestou šťastné a veselé Vánoce. Ze srdce vám přeji, abyste je strávili v rodinném kruhu, ve společné vzájemnosti a v naději v lepší zítřky.

Dnes víc než kdy jindy platí: „Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.“ Veselé Vánoce Vám všem!

 

Komentář vyšel na: https://www.info.cz/nazory/stedry-vecer-pro-vsechny-komentar-alexandry-udzenija-38871.html