Volby jsou za námi! Ráda bych poděkovala všem českým voličům za to, že přišli k volbám a vyjádřili tak svojí svobodnou vůli, ať už volili kohokoliv. Zatímco v roce 2014 přišlo pouze 18,2 % oprávněných voličů, ty letošní volby do Evropského parlamentu už přilákaly 28,72% z vás. Mám z toho nárůstu radost.

ODS obhájila pozici nejsilnější opoziční strany. To v situaci, kdy vám okopávají kotníky zprava i zleva, není dvakrát jednoduchá úloha. Nepotvrdily se zprávy, které předpovídaly ODS pád a zapomnění. Jsme tu, pořád rosteme (jasně, někdo řekne, že je to pomalu) a měsíc za měsícem a rok za rokem zvyšujeme sílu a sbíráme úspěchy. Dali jste nám důvěru a my tuhle důvěru nezklameme! Postavili jsme kvalitní kandidátku a realistický program. 

Chceme v Evropě bojovat za naše národní zájmy, zabrzdit ten nepřehledný integrační proces a vrátit rozhodování zpět na národní státy. Zároveň odmítáme bořit projekt, který má podle nás smysl. Chceme Evropskou unii zachovat a zlepšit ji! Chceme Evropskou unii založenou na dobrovolné spolupráci, kde nebude ničí hlas přehlížen.

Evropská unie bude být silná tak, jak silné budou její národní státy. A díky vám se  o prosazení této vize můžeme pokusit poprat. Tento závazek bereme v ODS všichni nesmírně vážně.

Volby pochopitelně přinesly i některé překvapivé výsledky a silné příběhy. Drtivý propad vládní ČSSD jasně ukazuje, že vládnutí s Andrejem Babišem a komunisty má svou nemalou cenu. Socialisté se snaží vymýšlet populistické, nesystémové kroky, aby si voliče koupili. Na jednu stranu je potěšující vidět, že to na voliče moc nefunguje, na druhou stranu je tento konec tradiční levice docela tvrdý. S ČSSD nesouhlasím ideologicky snad v ničem, ale její konec na politické mapě České republiky by nebyla dobrá zpráva pro fungující politický systém, kde existují jasné dlouhodobé nabídky různých stran. 

Podobný příběh zažívá také Konzervativní strana ve Velké Británii, která se z téměř neohrožené vládní strany propadla na páté místo a dosáhla nejhoršího zisku ve volbách ve svých více jak  stopadesátiletých dějinách. Stejně platí, že i když účet od voličů dokáže být někdy krutý, tak je férový. Politici své účty skládají lidem a ti jejich jednání zhodnotí ve svobodných volbách. V tom je síla a krása demokracie. Buďme za to vděční. ODS o tom něco ví a je to tak v pořádku.

Volbami pro politika nikdy nic nekončí. Naopak, vždy pro něj nastává nová etapa, kdy musí zhodnotit to, co se mu povedlo a rozpoznat, co by naopak měl zdokonalit. To platí samozřejmě i pro nás a my rozhodně nekončíme. Děkuji ještě jednou všem našim voličům, že nám vystavili účet, který je pro nás nejen zavazující, ale taky nám ukazuje, kde máme mezery. 

Společně dokážeme víc!

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč