„Ano, bude líp“ je otřepané heslo, na jehož principu hnutí ANO postupně dosáhlo až na vítězství v posledních parlamentních volbách. Je to velmi fádní slib do budoucna, že se věci zlepší a že to někdo nějak zařídí. Jaké věci, jak a kdo je zlepší? To nikdo neví, ale slibem nezarmoutíš.

Problém je, že vlády s účastí hnutí ANO jsou tu již skoro 5 let a nic moc se nezlepšilo, určitě ne nic zásadního. Je to stále jen chiméra a iluze fungování společnosti jako rodinné firmy. My přece nemáme vládu od toho, aby o nás pečovala jako rodiče, nebo nás úkolovala nebo vyhazovala jako šéf. Jsme svobodní lidé!
Ten zásadní problém ale vidím jinde. Skrývá se v nedostatku velkých a podstatných témat. Politika se zúžila v konstantní boj o křesla a prebendy. Politická práce se měří množstvím vydaných předpisů a vyhlášek, z nichž drtivá většina dané věci nijak neprospěje, ba naopak. Zatímco v devadesátých letech naším politickým světem rezonovala skutečná témata jako svoboda, rozvoj soukromého sektoru a podnikání, řeší dnes politici témata jako inkluzi, zákaz prodeje o vybraných svátcích či zákaz kouření. Zástupná témata totiž vyhovují těm, kdo tvoří současný chaos.

Prezident je nahý, ČSSD ve svěrací kazajce

„Císař je nahý“ vykřikne dítě ve slavné pohádce Hanse Christiana Andersena na neoblečeného kolemjdoucího vladaře. Nechápe „výhody“ přetvářky a nastaví tak nemilosrdné zrcadlo všem pochlebovačům z řad rádců a ministrů, kteří císaře udržovali v pokroucené realitě.

Poslanci měli minulý týden možnost vykřiknout vůči našemu vladaři. Prezident Zeman a kauza novičok je fenomén sám o sobě. Prezident otevřeně sděluje v televizi nepravdivé výroky o tak závažném tématu a ještě při tom zveřejní jím vybrané informace od českých (stále doufejme, že ne jiných) tajných služeb, které pak někdo překroutí v mezinárodním souboji.

Poslanecká sněmovna měla tento týden jedinečnou šanci tento přešlap napravit. Ovšem hnutí ANO, KSČM a SPD navzdory opozici a ČSSD trvali na tom, že prezidentovi nové šaty skutečně vidí a svým společným hlasováním zablokovali usnesení o tom, že prezident v kauze novičok postupoval, diplomaticky řečeno, podivně.

Snad i tomu poslednímu členovi ČSSD už musí být jasné, že v referendu nehlasují o vstupu do trojkoalice, ale do čtyřkoalice, ve které budou ve finále hrát mnohem menší roli než jimi tak často kritizovaná SPD. ČSSD se snaží samu sebe přesvědčit o tom, že tentokrát to bude důstojné vládnutí, že nové vedení ČSSD to zvládne.

Přitom nikdo moc nezmiňuje, že v minulé volebním období měla vláda většinu ve sněmovně založenou na koalici tří stran a společně prosazovali většinu vlastních zákonů. Dnes bude většinu zákonů prosazovat úplně jiná koalice a ta šlape jako hodinky. Co myslíte, zvítězí u ČSSD sebeúcta a pud sebezáchovy?

Když je pirát pirátem

Na poslance České pirátské strany prasknul minulý týden “skandál”, když jeho účet za elektřinu v poslaneckém bytě odhalil skutečnost, že v něm těžil kryptoměnu. Sám poslanec se snažil hájit tím, že mu byla v bytě zima a on se snažil jen zahřát než mu sněmovna pošle přímotop. Samo o sobě je to pochopitelně úsměvné, na první pohled nedůležité a bulvární téma.

Pár věcí ale za zmínku stojí. Mladý, technicky zdatný člověk s ambicí řídit stát musí počkat, až mu někdo dodá přímotop, když je mu zima. Nejde si za poslanecký plat koupit vlastní a raději topí dolováním kryptoměny na počítači. Piráti sedí v různých důležitých bezpečnostních výborech a komisích, kde mají přístup k nejcitlivějším informacím o bezpečnosti ČR. V poslaneckém bytě se pak připojují bůhvíkam a bůhvíjak, protože dolují měnu, která se používá na bůhvíco (ne, netěžil ani známý bitcoin, ale něco ještě více skrytého).

Navíc pouhá ekonomická rozvaha, že jeho účet za elektřinu je vyšší, než těžbou kryptoměny vydělal, mě také klidu nepřidává. Představte si, že tito lidé schvalují státní a obecní rozpočty. Když Piráti razili heslo „Pusťte nás na ně“, asi málokdo tušil, že tím myslí nás všechny a naše daně.

Skutečně nám stačí tak málo?

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.