V minulém týdnu přijala Sněmovna 3. a 4. vlnu EET, která zavádí povinnost evidovat tržby elektronicky např. pro řemeslníky, lékaře, nebo advokáty. 

ODS byla vždy nejsilnějším odpůrcem, avšak socialisticko-komunistické rozložení ve Sněmovně je neúprosné a jakmile cokoli zavání slůvkem “represe, šmírování, kontrola”, tak KSČM, ČSSD zavírají oči a automaticky zvedají ruce. Kolegové z ANO zvedají ruce automaticky pořád. Samozřejmě!

V souvislosti s EET často zaznívá argument, že platit daně je přece normální. Jistě. 

 Lidé, občané této země si společenskou smlouvou zřídili stát, aby za ně vykonával vybrané činnosti. Aby se staral například o jejich bezpečnost, o vymáhání práva, spravedlnost, o jejich zastupování v zahraničí, nebo třeba o správu každodenních věcí veřejných. Každá tato agenda něco stoj a každý by měl přispívat, tedy platit daně řádně a včas. 

Jenže my si myslíme, že daně mají být nízké, hlavně jednoduché a přehledné. A nemají se příliš často měnit. Nízké mají být proto, že stát má postupovat při jejich utrácení efektivně a také nemá do života lidí zasahovat více než je nutné. Je vždycky lepší, když zůstanou peníze v peněžence lidem, než když je přerozděluje úředník. Proč? No minimálně proto, že se tím výrazně zmenšuje potenciál korupce a také proto, že o svých prostředcích si lidé vždy rozhodují efektivněji, než když o nich někdo rozhoduje za ně. Daně mají také být také ideálně pro všechny stejné a pokud už stát chce při jejich placení nějakou vybranou skupinu zvýhodnit, např. rodiny s dětmi, má to udělat jednoduše. 

Jenže dneska existuje sto a jedna výjimka a je to katastrofální. Systém daní v naší zemi není ani jednoduchý, ani neplatíme nízké daně. Naopak, například zdanění práce máme 7. nejvyšší ze zemí OECD. Každý zaměstnanec odevzdá státu měsíčně 43 % toho, co svojí prací vyprodukuje. Jestli to státu platí on sám, anebo to za něj odvádí zaměstnavatel, to už není tak důležité. Důležité je, že vám stát sebere skoro polovinu. Občané jsou také nuceni platit naprosto amorální daně, jako je třeba daň z nabytí nemovitosti, které zdražují nákup bydlení a často jsou překážkou toho, aby začínající rodiny bydlely ve svém, Co je ještě horší jako princip, že prostřednictvím daně z nabytí nemovitosti stát daní již jednou zdaněné peníze, aniž by za to poskytoval jakoukoliv, byť jen minimální službu občanovi navíc. Naprosto nemravné. 

Hnutí Agrofert na cestě k narovnání podnikatelského prostředí

A do této situace, která podle mě s normálností nemá nic společného, přijde polokomunistická vláda a řekne, že významné části svých občanů nevěří, že podle ní všichni podvádí a že je musí online hlídat. A to pomíjím skutečnost, že dosavadní provoz EET pro vybrané obory podnikání přinesl akorát konec mnoha drobných živnostníků, malé vesnice bez svých hospůdek, tuny nesmyslné byrokracie, pokuty za nevydanou účtenku na žvýkačky apod. Slibované miliardy na dětská hřiště a hasičská auta byly jen vzdušné zámky, klišé a kecy. I když se každý den ukazuje, že možná Agrofert nějaké ty miliardy navíc na dotacích dostal, kdo ví, že?! My občané jsme je ale nedostali.

Což mě tedy přivedání k poslední myšlence. Druhým „argumentem“ zastánců EET bylo, že to prý narovná podnikatelské prostředí. Socialistická vláda v čele s hnutím Agrofert nám to podnikatelské prostředí narovnává tak, že si toho všimají po celé Evropě. Podnikatelé a živnostnící se už těší, jak jim díky narovnanému prostředí bude vláda posílat stovky milionů korun na linky toustového chleba a další „zásadní“ projekty. Nebo, že by to bylo všechno trochu jinak?

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč